Biokominek – kilka podstawowych informacji

Biokominek to typ kominka opalanego żelowym lub płynnym paliwem na bazie alkoholu (bioetylowego). Alkohol ten spala się nie narażając nas jednocześnie na wdychanie dymu oraz nieprzyjemnego zapachu.

Biokominki rozróżniamy ze względu na rodzaj zastosowanego paliwa:
– na paliwo żelowe – opalane są wkładami zawierającymi porcję żelu;
– na paliwo płynne – zaopatrzone w stałe palenisko, które uzupełniane jest przy pomocy biopaliwa bądź poręcznego kanistra.

Przez wzgląd na formę oraz sposób użytkowania istnieją następujące typy:
– wolnostojące – model ten umożliwia nam dowolność w ustawieniu;
– naścienne – ten z kolei możemy powiesić na ścianie;
– meble z ogniem – chociażby stoły z wbudowanym już biokominkiem.

Korzystanie z tego niewątpliwego cudu techniki niesie ze sobą szereg zalet:
– Możliwość montażu nie tylko w domku jednorodzinnym, lecz także w bloku ze względu na brak konieczności podłączania kominka do komina spalinowego;
– Brak dokuczliwej woni, dzięki spalaniu się alkoholu bioetylowego;
– Bezpieczeństwo – szyby wykonane z grubego i hartowanego szkła zapewniają całkowitą ochronę przed bezpośrednim kontaktem z płomieniem;
– Cena – stosunkowo niewielka, gdyż ceny biokominków zaczynają się od kwoty około 200 zł.

Większość tych urządzeń zbudowana jest ze stali pokrytej różnego gatunku farbami oraz lakierami, których charakterystyczną cechą jest odporność na wysokie temperatury. Poza stalą elementami należącymi do konstrukcji biokominka może być między innymi szkło, beton albo kamień.

Nie da się ukryć, że ciężko znaleźć jakiekolwiek negatywy korzystania z tej alternatywy tradycyjnego kominka. Oprócz gwarancji pełnej ekologiczności oraz ochrony zdrowia w każdym tego słowa znaczeniu, możemy również mówić o oryginalnym, stylowym i nowoczesnym wystroju oraz spełnieniu podstawowej obietnicy producentów biokominków, czyli ciepłej, przyjemnej, domowej atmosfery także w przypadku osób posiadających mieszkania, a nie zaś jak do tej pory – jedynie w warunkach domku jednorodzinnego.