Ciekawe informacje na temat tego co winniśmy zrobić zanim zaskoczy nas pora zimowa.

Raz do roku wraz z pierwszym śniegiem media pełne są trochę kpiących nagłówków pt. zima znów zdziwiła drogowców. Rzeczywiście mimo prognoz pogody pierwsze opady białego puchu wywołują często paraliż miasta. Jedynie w ubiegłym roku w pierwszym dniu opadów w Gdańsku doszło do wielkich zatorów ulic a także 26 kolizji na drogach z udziałem samochodów osobowych. W każdym z nich winnym były opony, które mimo zmiany pogody nadal nie zostały zmienione na zimowe.

Przygotowania do zimy powinniśmy zaczynać już na przełomie listopada i grudnia. Da to możliwość nie tylko uniknąć niebezpiecznej sytuacji na drodze ale również kolejek w punktach specjalizujących się w wymianie kół oraz opon. Opony powinno się kupić nieużywane, w wyspecjalizowanych do tego punktach – nie zaś z drugiej ręki albo nieznanej marki. Przyczepność do drogi jest zasadniczym filarem bezpieczeństwa kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego dlatego nie należy rozważać tej rzeczy po macoszemu. Z dobrej klasy oponami udajemy się do serwisu zajmującego się przygotowywaniem naszych kół do poruszania się po drodze. Punktów takich jest wiele, dla przykładu zakładanie oraz wyważenie opony Gdańsk ma w 47 punktach rozproszonych we wszystkich dzielnicach miasta. Koszt tego typu usługi wynosi około 100 zł, czasem ponadto punkty proponują (za specjalną opłatą) „przechowanie” naszych opon letnich. Zapewniają nam takim sposobem zaoszczędzenie miejsca a sobie pełne przekonanie, że do nich powrócimy.

wyważenie opony Gdańsk


Wymiana samych kół jest mało skomplikowanym zajęciem. Raz wyważone opony powinny dopełniać swoją funkcję w następnych sezonach, bez konieczności jeżdżenia co roku zakładów wulkanizacyjnych.

Poza oponami warto też, po zakończeniu lata, wymienić chodniczki samochodowe na gumowe. W porze deszczowej są bardziej praktyczne i prostsze w codziennej pielęgnacji podczas deszczowych dni.