Jak bezpiecznie palić w piecu wonostojącym

piec wolnostojący

Piece wolnostojące coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, ponieważ taki ładny piecyk w pokoju z żywym ogniem za szybą, oprócz tego że daje miłe ciepło sprawia, że pomieszczenie jest przytulne. Piękny design pieców sprawia, że stają się ozdobą naszego mieszkania. Aby w pełni cieszyć się zaletami takiego kominka, nie można zapominać o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa przy eksploatacji.

Miejsce na piec wolnostojący

Wybierając miejsce w którym stanie piec wolnostojący, należy zwrócić uwagę na kilka faktów związanych z bezpieczeństwem. W pomieszczeniu oprócz komina dymowego, powinna się znajdować sprawna wentylacja. Podłoga i ściana na której będzie znajdował się piec najlepiej jakby była kafelkowa, ponieważ przy paleniu może wypaść żarek lub wyskoczyć iskra, która niezauważona będzie przyczyną rozniecenia się ognia. Zaraz blisko pieca nie powinny znajdować się meble lub inne elementy wyposażenia, które mogłyby ulec zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury.

Sprawny komin w piecu wolnostojącym

Właściwy komin, to podstawa do czerpania przyjemności z palenia w piecu. Ponieważ zbyt mały przekrój komina lub inne usterki sprawią, że w piecu nie będzie się paliło, lub przy otwarciu drzwiczek dym cofnie się na mieszkanie.
Minimum raz w roku licencjonowany kominiarz powinien dokonywać przeglądu oraz dokładnego czyszczenia komina. Po każdej wizycie powinniśmy otrzymać dokument potwierdzający dobry stan techniczny przewodu kominowego.
piec wolnostojący

Czujki czadu i dymu na wszelki wypadek

W pomieszczeniu w którym jest piec odpowiedzialnym posunięciem będzie zainstalowanie czujki czadu, czujki dymu lud dualnej czujki czadu i dymu. Są to urządzenia stosunkowo niedrogie, a mogą uratować nasze życie i dobytek.

Właściwe paliwo

Głównym paliwem w piecach typu koza jest drewno i brykiet. Oczywiście w ofercie sklepów znajdziemy również piece wolnostojące na węgiel, jednak jest ich znacznie mniej do wyboru. Absolutnie nie wolno palić paliwem stałym niewiadomego pochodzenia, szkoda niszczyć piec i przewody kominowe.

https://groterm.com/165-piece-wolnostojace