Parę nowinek odnośnie kontroli dostępu.

Dawno temu chodząc do pracy nie byliśmy aż tak bezpieczni, jak obecnie. Nie było monitoringu, kart dostępu, wszelkich weryfikacji elektronicznych. Obecnie technika mocno się rozwija z czego korzystają wszyscy w każdej dziedzinie. Nawet pracodawca w miejscu pracy pragnie by jego pracownicy czuli się bezpiecznie i zadbani.

Jednymi z takich nowinek technicznych jest kontrola dostępu prowadzona przez bramki obrotowe. Jak to funkcjonuje? W większości wypadków podczas zatrudnienia zostaje wydawana karta z danymi pracownika (imię, nazwisko, fotografia). Karta może mieć jeden z dwóch modeli bezpieczeństwa – chip lub kod kreskowy, jaki reaguje w czasie skanowania a wówczas bramki zostają otwierane. Powoli kody kreskowe przestają być tak popularne, jak chipy. Z jakiej przyczyny? Ponieważ, gdy wielokrotnie jest prowadzona kontrola dostępu poprzez ów bramki obrotowe to kod kreskowy pozostaje zwyczajnie starty.


Kontrola dostępuAby wydłużyć życie tego typu kart możemy włożyć je do silikonowych bądź plastikowych pokrowców. Jest to całkiem słuszna metoda aczkolwiek nie jest niezawodna – kod kreskowy tak czy tak w jakimś czasie zostanie przetarty, co jest w stanie skutkować brakiem możliwości wstępu do miejsca pracy. Także pracownik, który jest zatrudniony kilka, kilkanaście lat po uszkodzeniu tego typu kodu raczej nie pozostanie przepuszczony poprzez bramki obrotowe. A to dlatego, iż kontrola dostępu jest w pełni zautomatyzowana i jedynie sporadycznie zdołamy zastać jeszcze w dodatku ochroniarza.

Kontrola dostępu

Biorąc pod uwagę ilość dokonywanych przestępstw w miejscu pracy poprzez osoby niezatrudnione w danym zakładzie, takie rozwiązanie sprawia, że personel czuje się bezpieczniej. Naturalnie stale występuje prawdopodobieństwo, iż nawet pomimo takich nowomodnych zabezpieczeń coś złego może się nam przytrafić. W związku z tym jednak warto mieć oczy szeroko otwarte, a wszystkie wątpliwości na temat bezpieczeństwa natychmiastowo adresować do dyrektora. Porządny pracodawca nie zostawi sprawy bez dokonania ulepszeń.