Reklamy w Polsce

Inną rzeczą, która przeogromnie wpływa na przestrzeń publiczną w Polsce są wszechobecne reklamy.

Niestety, nie wprowadzono na razie żadnych regulacji co do tego, w jaki sposób powinno przeprowadzać się promocję swojej firmy – tak, aby nie cierpiało na tym dobro wspólne oraz zwykłe poczucie dobrego smaku.

Głównym problemem w naszym kraju zdaje się być fakt, iż reklamowanie się nie jest w żaden sposób ograniczone.

Szyld, tablicę z nazwą firmy i numerem telefonu wstawić można wszędzie, można nawet upchać ileś i właściwie żaden urzędnik nie może się do czegoś takiego przyczepić. Zdarzają się w Polsce nawet sytuacje, kiedy zakleja się okna wielkopowierzchniowymi reklamami! – Filip Springer opisywał podobne sytuacje w swojej „Wannie z kolumnadą”.

Inny problem stwarza fakt, że każdy pragnie, aby jego reklama była jak najbardziej widoczna i zdecydowanie mocniej rzucała się w oczy niż wszystkie inne.

Tym sposobem wszyscy używają jak najmocniejszych kolorów, kontrastów, całej gamy jaskrawych barw. I niestety wychodzi odwrotnie… bo kiedy wszystkie reklamy są wielobarwne, kiedy zielono-niebieska sąsiaduje z trzema różowymi i pięcioma żółtopomarańczowymi, robi się bałagan i w żaden sposób nie widać, że ktoś chciał tutaj cokolwiek zareklamować czy przekazać – widać tylko jeden wielki śmietnik, którego nie zasłonią nawet drzewa, bo przycinanie drzew kraków opiekuje się nimi i sprawia, że nie zarastają zbytnio i nie zasłaniają elewacji oraz szyldów.

Ponadto, reklama może oczywiście być stworzona w sposób wesoły, kolorowy, na zasadzie tak zwanego color blocking, czyli łączenia kontrastowych tonów.

Jest to jeden z wielu pomysłów na grafikę i nie jest gorszy.Problem z tym, że większość reklam nie można nazwać nawet grafikami, tylko pierwszymi lepszymi czcionkami wrzuconymi do painta z doklejonym obrazkiem znalezionym na pierwszej stronie wyszukiwarki – coś takiego może zrobić nawet dziecko i niestety wiele reklam tak wygląda. To powinno być zabronione, ale niestety nie jest i przestrzeń na tym cierpi.

Opracowano we współpracy z: http://przycinkadrzew.pl/us%C5%82ugi-ogrodnicze-i-piel%C4%99gnacja-drzew-krak%C3%B3w-i-okolice