Upadłość konsumencka. Na czym polega?

Upadłość konsumencka to duża nowość na rynku finansowym. Do tej pory proces taki był zarezerwowany tylko dla firm. Na czym polega? Czym różni się od tego biznesowego? Jakie warunki należy spełnić, aby móc ogłosić upadłość? Na te i inne pytania odpowiedzi w dalszej części tekstu.

Aby odpowiedzieć na powyższe pytania, najpierw zaprezentujemy biznesowy proces bankructwa. Gdy firma dochodzi do progu wypłacalności i nie ma już funduszy na swoją dalszą działalność może ogłosić upadłość. Od tej pory do firmy wkracza syndyk, przejmuje wszystko, co zostało w firmie, w zamian właściciele zostają uwolnieni od długów i należności.
	bankructwo osobiste

Bardzo podobny system zaczął obowiązywać dla osób prywatnych. Bankructwo osobiste przeznaczone jest dla indywidualnych podmiotów. Jeśli dana osoba ma długi może złożyć do sądu dokument z prośbą o zaakceptowanie upadłości. Gdy sąd wyraża zgodę na bankructwo, w tym samym momencie osoba traci wszystkie swoje długi i cały swój majątek, czyli nieruchomości i cenne ruchomości. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają żadnego dobytku a same należności do spłacenia.

Jakie warunki należy spełnić, aby móc ogłosić swoją upadłość konsumencką? Jedynym głównym wymogiem jest posiadanie długów, które powstały nie z winy aplikującego o upadłość. W praktyce nie można jej ogłosić, jeśli zainteresowany sam celowo i umyślnie zaciągnął kilka kredytów i nie chce ich spłacać. Ta opcja jest przeznaczona dla osób, które z różnych powodów niezależnych od siebie popadły w długi i nie mają ich jak spłacić. Należy jeszcze dopełnić wszelkich formalności, ale po konsultacji z prawnikiem nie powinno być z tym problemów.

Jest to opcja warta rozważenia. Może pomóc szybko i komfortowo odzyskać płynność finansową i uwolnić się od niezawinionych kłopotów. W Polsce duża część społeczeństwa boryka się z podobnymi problemami. Wyjście nie jest jeszcze popularne, a ludzie podchodzą do niego z rezerwą. Wizyta u prawnika może skutecznie zwiększyć wiedzę na ten temat i pomoc podjąć odpowiednia decyzje.