W jaki sposób pokonać uzależnienie od alkoholu?

Alkoholizm jest tematem społecznym i wyraża się zaburzeniami polegającymi na stracie panowania nad ilością przyjmowanego alkoholu, a w związku z tym nad swoim egzystowaniem. Czerpią z niego jednostki w przeróżnym wieku, tak kobiety, jak i mężczyźni. Zaczyna się od popijania dla odprężenia, aż do chwili, gdy człowiek spostrzega, że uśmierza on dodatkowo nieprzyjemne nastroje. Pojawiające się braki pamięciowe to początkowe symptomy ostrzegawcze przed fazą najgorszą, która wyraża utratę panowania nad przyjmowaniem trunków.

Niezwykle często cierpi na tym najbliższa rodzina, życie zawodowe, majątek a do tego zdrowie. Alkoholizm jest chorobą, która nieprzerwanie postępuje oraz ma możliwość wieść w najgorszych przypadkach nawet do śmierci, jeżeli jednostka uwikłana w nałóg nie podejmie odpowiedniej terapii. Jedną z nich są spotkania Anonimowych Alkoholików, które to są nieprzymusowe a także mają na celu zachowanie stanu trzeźwości swojej i podtrzymywanie pozostałych jednostek z kłopotem alkoholowym. Bez wątpienia poparcie najbliższych ludzi jest równie znaczące. Świadomość, że nie pozostało się w pojedynkę z problemami oraz nałogiem.

Dla osób uzależnionych została stworzona też aplikacja na telefony „Nie piję, nie biorę”. Ulokowany w niej terminarz trzeźwości pozwala na modyfikowanie każdego dnia w miesiącu kolorem zielonym (dni niepijące) i czerwienią (niedochowanie trzeźwości), a zbiór rad w postaci dwunastu etapów i dwunastu tradycji ustalonych poprzez Anonimowych Alkoholików ułatwiają osobie uzależnionej pokonanie nałogu. Mobilny Anioł Stróż to także kluczowy program HALT ustanawiający najważniejszą część filozofii zdrowienia. Aplikacja przesyła trzy oznajmienia: o dobie bez alkoholu/narkotyków, programie HALT a także upomnienie o oznakowaniu dnia w terminarzu. Ponadto wizualizuje jednostce uzależnionej statystyki oraz motywuje nagradzając medalami za pozostanie w trzeźwości.
Jakikolwiek sposób jest stosowny, by uwolnić się od uzależnienia i odzyskać panowanie nad własnym jestestwem.