Wybór okien do budowy domu

okna katowice

Mieszkańcy Katowic coraz częściej decydują się na rozpoczęcie budowy własnego domu, porzucając mieszkania w blokach, kamienicach czy apartamentowcach. Kiedy budujemy dom, jednym z podstawowych elementów, nad którymi musimy się zastanowić, to wybór okien. Kluczowe zarówno dla zewnętrznego, jak i wewnętrznego wyglądu naszego domu, mające kolosalne znaczenie dla równowagi cieplnej i komfortu wnętrza, a nawet dla bezpieczeństwa – okna są w konstrukcji domu tak samo ważne, jak wybór odpowiedniej podłogi, drzwi czy dachu.

Okna w sklepach internetowych, stacjonarnych – gdzie szukać?

Kiedy wybieramy okna, warto rozejrzeć się zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Wybierając okna Katowice, najlepiej jest udać się do sprawdzonego sklepu budowlanego i zapytać o opinię pracującą tam obsługę. Oczywiście, bardzo ważne będzie też zdanie architekta naszego domu, a w ramach wątpliwości można także poprosić o opinię osobę nadzorującą budowlę. W końcu do pracownicy budowlani mają najwięcej do czynienia z materiałami budowlanymi, a ich opinia może być bezcenna!

Przy wybieraniu okien warto zwrócić uwagę na takie czynniki, jak: współczynnik UW, który decyduje o tym, ile ciepła przepuści szyba okna, a co za tym idzie – ile naturalnego ciepła trafi do naszego wnętrza, a także na rodzaj i użyte do produkcji tworzywo. Bardzo ważna będzie metoda i kąt zamocowania klamki – jeśli niektóre pokoje będą poznaczone na przykład dla małych dzieci, ze względu na ich bezpieczeństwo możliwe jest zainstalowanie okna zamykanego na klucz. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nasze pociechy nie zrobią sobie krzywdy przy zabawie. Warto zastanowić się nad instalacją okien, które mają system zapobiegający gwałtownemu zamknięciu się pod wpływem przeciągu, co może zaszkodzić nie tylko szybie, ale stanowić nawet zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jeśli mieszkamy z osobami niepełnosprawnymi lub starszymi, można też zastanowić się na instalacją okien, które będą łatwe do otwierania i zamykania, a nawet osoby mające trudności z koordynacją ruchową będą w stanie sobie z nimi poradzić.
okna katowice
Równie ważny będzie zewnętrzny wygląd i projekt okien – w końcu to element wyglądu domu od zewnątrz i wewnątrz, na który codziennie będziemy patrzeć. Już na tym etapie budowy domu najlepiej jest zastanowić się nad stylem wystroju, w jakim zaaranżujemy wnętrze. Jeśli nie podjęliśmy jeszcze decyzji, dobrym wyborem będą jasne, klasyczne okna z drewna lub zawierające włókna drewniane we framudze. Jeśli dokonamy odpowiedniego wyboru już na tym etapie, nasze wnętrze w przyszłości odwdzięczy się nam komfortem i pięknym wyglądem.